Znaki akcyzy na butelkach wyrobów winiarskich w zmienionej formie od 1 lipca

Znaki akcyzy na butelkach wyrobów winiarskich w zmienionej formie od 1 lipca

Już od 1 lipca będą stosowane nowe banderole na butelkach wina i cydru. Obok zmiany wzoru banderoli zmienia się również miejsce, w którym może być ona umieszczana – aplikacja banderoli będzie możliwa aż na cztery sposoby, w tym równolegle do boku kontretykiety.

Nowe papierowe znaki akcyzy będą mniejsze od dotychczasowych (zaledwie 50 mm × 16 mm) oraz wystąpią zarówno w formie samoprzylepnej, jak i bez warstwy klejowej.

Na banderoli zostaną umieszczone dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed fałszowaniem oraz kod 2D, który ma umożliwić zweryfikowanie autentyczności banderoli.

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zawierające powyższe zmiany wprowadza pomiędzy 1 lipca a 31 grudnia 2021 r. okres przejściowy. W czasie jego trwania będzie możliwe aplikowanie banderoli zgodnie z dotychczasowym lub nowym wzorem oraz importowanie wyrobów winiarskich opatrzonych starymi lub nowymi banderolami.

Naniesione na opakowania znaki akcyzy o starym wzorze mają być ważne do 30 czerwca 2022 r.

Tekst rozporządzenia dostępny jest TUTAJ.

Sytuacja prawna mięsa laboratoryjnego

Sytuacja prawna mięsa laboratoryjnego

W ubiegły czwartek, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w istotnym webinarze, zorganizowanym przez wiadomoscihandlowe.pl, poświęconym tematyce mięsa komórkowego.

E-forum Prawa Żywnościowego

E-forum Prawa Żywnościowego

23-24 listopada 2023 roku nasze ekspertki – Agnieszka Szymecka-Wesołowska, Aleksandra Jasieniak oraz Alicja Michałowska – będą się dzielić swoją wiedzą w roli prelegentek podczas eFORUM &#...