Czy mięso in vitro trafi na nasze polskie stoły?

Czy mięso in vitro trafi na nasze polskie stoły?

Polecamy Państwu najnowszy artykuł Patryka Kalinowskiego, który na łamach Gazety Wyborczej wyjaśnił, czym dokładnie jest mięso in vitro oraz przybliżył wymogi prawne, związane z wprowadzaniem na rynek żywności komórkowej.

Prawnik CPŻ w swoim artykule porównał koszty środowiskowy związany z produkcją tradycyjnego mięsa oraz wytworzenia mięsa in vitro, omówił bariery hamujące rozwój rolnictwa komórkowego oraz odniósł się do prawnych możliwości wprowadzenia tzw. czystego mięsa do obrotu w różnych krajach.

Publikacja jest częścią wspólnego cyklu edukacyjnego „Jedna planeta. Jedno życie. Żywność”. Z pełną treścią artykułu mogą się Państwo zapoznać TUTAJ.

Sytuacja prawna mięsa laboratoryjnego

Sytuacja prawna mięsa laboratoryjnego

W ubiegły czwartek, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w istotnym webinarze, zorganizowanym przez wiadomoscihandlowe.pl, poświęconym tematyce mięsa komórkowego.

E-forum Prawa Żywnościowego

E-forum Prawa Żywnościowego

23-24 listopada 2023 roku nasze ekspertki – Agnieszka Szymecka-Wesołowska, Aleksandra Jasieniak oraz Alicja Michałowska – będą się dzielić swoją wiedzą w roli prelegentek podczas eFORUM &#...