Food waste w biznesie spożywczym: regulacje prawne i praktyka

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności w łańcuchu produkcji i dystrybucji żywności to temat, który przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują nie tylko ze względu na minimalizowanie kosztów i strat, ale także ze względu na ograniczanie negatywnych skutków środowiskowych i społecznych...

Data szkolenia
Na zamówienie
Czas trwania
2 godz.
Koszt szkolenia (1 uczestnik)

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności w łańcuchu produkcji i dystrybucji żywności to temat, który przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują nie tylko ze względu na minimalizowanie kosztów i strat, ale także ze względu na ograniczanie negatywnych skutków środowiskowych i społecznych, jakie to zjawisko za sobą niesie.

Zagadnienie to staje się też przedmiotem coraz większego zainteresowania unijnego prawodawcy. Jednym z jego przejawów jest m.in. powołanie w 2016 r. Unijnej Platformy ds. Strat i Marnowania Żywności (EU Platform on Food Losses and Food Waste), wprowadzenie nowych przepisów dotyczących darowizn żywności czy też kolejne nowelizacje dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów. Ostatni projekt w tym zakresie przewiduje m.in.  konkretne cele redukcji odpadów do 2030 r. w kontekście marnowania żywności. Oznacza to, że ich osiągnięcie będzie wiązało się z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorców.

Na szkoleniu omówione zostaną obecne i przyszłe, krajowe i unijne regulacje związane z przeciwdziałaniem marnowaniu żywności; przedstawione zostanie orzecznictwo sądowe a także przykłady obecnych dobrych praktyk.

Szkolenie w szczególności kierowane jest do działów jakości oraz rozwoju produktów i procesów w przedsiębiorstwach spożywczych: producentów, przetwórców a w szczególności detalistów, prowadzących działalność w sklepach wielkopowierzchniowych.

Zapisz się na szkolenie a dowiesz się m.in.:

  1. Jakie są cele oraz obecne i planowane regulacje unijne w kontekście food waste
  2. Czy krajowa ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności spełnia swoje cele? Co na to inspekcje i sądy?
  3. Jak zmieni się znakowanie produktów w kontekście deklarowania okresów przydatności
  4. Czy wprowadzanie do obrotu produktów po upływie daty minimalnej trwałości jest faktycznie dozwolone? A jeśli tak, to jak robić to bezpiecznie? Czy i pod jakimi warunkami możliwe jest przedłużenie okresów przydatności?
  5. Jak przekształcać żywność w pasze, nawozy, biopaliwa (kwalifikacje prawne)

Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.

Szkolenie prowadzi wspólniczka Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

HARMONOGRAM SZKOLENIA

Czas trwania szkolenia:
10:00 - 12:00

Program szkolenia obejmuje:

  1. Przegląd najważniejszych unijnych wytycznych i aktów prawnych dotyczących marnowania żywności.
  2. Krajowe przepisy dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności.
  3. Zasady deklarowania okresów przydatności – obecnie i po planowanych zmianach prawnych.
  4. Możliwości przedłużania okresów przydatności – prawo i praktyka.
  5. Wykorzystywanie żywności nieprzeznaczonej na sprzedaż.
  6. Sankcje i odpowiedzialność.

POZOSTAŁE SZKOLENIA Zobacz także

Food-law.pl - formularz kontaktowy

Czekamy na Ciebie Napisz do nas!

Nasze usługi kierujemy do wszystkich podmiotów prywatnych i publicznych związanych z sektorem rolno-spożywczym: przedsiębiorstw indywidualnych (producenci, przetwórcy, agenci, dystrybutorzy, importerzy) oraz organizacji. Pomagamy wszystkim – od międzynarodowych korporacji po start-upy.