Na szkoleniu omówione zostaną krajowe i unijne regulacje związane z przeciwdziałaniem marnowaniu żywności, orzecznictwo sądowe, przykłady obecnych dobrych praktyk oraz możliwe sankcje.
Wedle szacunków Eurostatu, w 2020 r. całkowita ilość zmarnowanej żywności w UE wyniosła prawie 57 mln ton świeżej masy. Takie zjawisko ma bardzo niekorzystne skutki społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Dlatego też przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jedno z wyzwań, jakie są podejmowane w ramach unijnej polityki promowania zrównoważonych systemów żywnościowych, określonych w Strategii od Pola do Stołu. Jednym z ostatnich kierunków działań jest przewidziana w prawie UE możliwość wprowadzania do obrotu produktów po upływie daty minimalnej trwałości a także zmiana zasad znakowania okresów przydatności „Należy spożyć do…” i „Najlepiej spożyć przed…”.
Szkolenie w szczególności kierowane jest do działów jakości oraz rozwoju produktów i procesów w przedsiębiorstwach spożywczych: producentów, przetwórców a w szczególności detalistów, prowadzących działalność w sklepach wielkopowierzchniowych.
Zapisz się na szkolenie a dowiesz się m.in.:
- Jakie są cele oraz obecne i planowane regulacje unijne w kontekście food waste
- Jak zmieni się znakowanie produktów w kontekście deklarowania okresów przydatności
- Czy wprowadzanie do obrotu produktów po upływie daty minimalnej trwałości jest faktycznie dozwolone? A jeśli tak, to jak robić to bezpiecznie?
- Czy i pod jakimi warunkami możliwe jest przedłużenie okresów przydatności
- Czy krajowa ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności spełnia swoje cele? Co na to inspekcje i sądy?
- Jak do marnowania żywności podchodzi się w innych krajach UE?
Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.
Szkolenie prowadzi wspólniczka Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.