Kiedy oznaczenie systemu kaucyjnego będzie obowiązkowe?

Kiedy oznaczenie systemu kaucyjnego będzie obowiązkowe?
Niektóre media obiegła informacja, że wraz z wejściem w życie 13 października ustawy wprowadzającej system kaucyjny konieczne będzie od tego dnia stosowanie oznaczenia wskazującego na wysokość kaucji. Czy rzeczywiście od tego dnia trzeba zmienić etykiety napojów?
Niekoniecznie. Trzeba bowiem pamiętać o przepisach przejściowych. Wskazują one, że produkty objęte systemem kaucyjnym, które zostały wprowadzone do obrotu (a więc również zaetykietowane) przed dniem przystąpienia ich producenta do systemu kaucyjnego, mogą być wykorzystywane do wyczerpania zapasów. Ponadto nie została jeszcze określona wysokość kaucji, która powinna być wskazana w oznaczeniu kaucyjnym. Odpowiednie rozporządzenie nie zostało bowiem jeszcze przyjęte i opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Tekst ustawy wprowadzającej system kaucyjny dostępny jest na: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230001852
Nowe oznaczenie na żywności z owadów

Nowe oznaczenie na żywności z owadów

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego znakowania żywności zawierającej owady, które zostały zatwierdzone jako „nowa żywność”.