Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne – jak deklarować zdrowie na etykiecie i w reklamie żywności
Szkolenie dotyczy zasad stosowania wszelkich „prozdrowotnych” deklaracji marketingowych używanych w oznakowaniu i w reklamie środków spożywczych.
Szkolenia pracowników są ważnym elementem działalności każdej firmy działającej na rynku spożywczym. Oferujemy bogaty wybór szkoleń z zakresu całej tematyki dotyczącej prowadzenia działalności na rynku spożywczym. Szkolenia prowadzimy w formie otwartej na terenie całej Polski oraz zamkniętej, tj. w dedykowane dla pojedynczego podmiotu z wybranej tematyki (w siedzibie Klienta). Poza szkoleniami standardowymi (stacjonarnymi) organizujemy także webinaria oraz oferujemy szkolenia w formie nagrań.
W sprawie szkoleń prosimy o kontakt mailowy: szkolenia@food-law.pl lub telefoniczny: 511-444-302
Szkolenie dotyczy zasad stosowania wszelkich „prozdrowotnych” deklaracji marketingowych używanych w oznakowaniu i w reklamie środków spożywczych.
Szkolenie poświęcone jest poprawnemu ustalaniu i deklarowaniu informacji o wartości odżywczej w etykietowaniu środków spożywczych.
Szkolenie obejmuje omówienie pism oraz dokumentów, jakie przedsiębiorcy mogą otrzymać od organów urzędowej kontroli żywności. W szczególności omówione zostaną prawa i obowiązki przedsiębiorcy oraz organu wynikające z poszczególnych pism.
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności w łańcuchu produkcji i dystrybucji żywności to temat, który przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują nie tylko ze względu na minimalizowanie kosztów i strat, ale także ze względu na ograniczanie negatywnych skutków środowiskowych i społecznych...
Szkolenie jest poświęcone tematyce znaków towarowych, ze szczególnym uwzględnieniem branży spożywczej. Szkolenie skupia się na aspektach związanych z ochroną marki, jak i poszczególnych produktów czy też serii produktów.
Prawidłowe informowanie o alergenach występujących w środkach spożywczych jest niezwykle istotne dla życia i zdrowia konsumentów. Dlatego też przepisy prawa żywnościowego regulują te kwestie bardzo szczegółowo, a organy kontrolne wydają szereg dodatkowych wytycznych.
Szkolenie obejmuje kompleksowy przegląd dobrowolnych haseł i oznaczeń „bez..” / „bez dodatku…”, które są stosowane najczęściej przez producentów żywności i związane są z najnowszymi trendami konsumenckimi.
Szkolenie ma na celu przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy z zakresu notyfikacji produktów do Głównego Inspektora Sanitarnego w systemie powiadamiania e-Sanepid. W ramach spotkania omówiony zostanie katalog produktów podlegających notyfikacji.
Używanie dodatków do żywności, aromatów i enzymów jest objęte bardzo szczegółową regulacją prawną. Popularny ostatnio trend „clean label” powoduje, iż producenci zastępują dodatki do żywności innymi składnikami żywności.
Nowe rozporządzenie opakowaniowe (rozporządzenie PPWR) przynosi rewolucyjne zmiany dotyczące opakowań oraz wprowadzania do obrotu produktów w opakowanich. Zmiany te dotyczą wielu aspektów, które zostaną omówione na szkoleniu.
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z wymaganiami dotyczącymi Food Defence i Food Fraud w ramach standardów BRCGS Food, IFS Food oraz FSSC 22000, a także przedstawienie praktycznych metod ich wdrożenia w przedsiębiorstwie.
EUDR jest jednym z wielu nowych narzędzi regulacyjnych realizujących unijną politykę zrównoważonego rozwoju. Mowa jest o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r.
Szkolenie będzie obejmowało omówienie aktualnych przepisów prawnych oraz wymagań Unii Europejskiej dot. bezpieczeństwa materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością wraz z ich interpretacją w celu praktycznego zastosowania.
Szkolenie zawiera szczegółowe omówienie prawnego scenariusza w przypadku zakwestionowania przez organy Inspekcji Sanitarnej produktu objętego obowiązkiem notyfikacji u Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS)(np.
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z podstawowymi regulacjami dotyczącymi sprzedaży i reklamy w kanale e-commerce m.in.
Szkolenie ma na celu przedstawienie zmian algorytmu Nutri-Score, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. oraz zasad stosowania systemu w praktyce. System Nutri-Score jest coraz bardziej widoczny na półkach sklepowych, choć jego stosowanie jest nadal dobrowolne i budzi wiele kontrowersji.
Dyrektywa CSRD, czyli nowe unijne wymogi dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, nie omija branży spożywczej. Jednym z najbardziej istotnych jest aspektów jest obowiązek raportowania ESG (Environmental, Social, Corporate Governance).
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z cechami wyróżniającymi „produkt kosmetyczny” spośród innych kategorii produktowych uwzględniając aktualne orzecznictwo i praktykę rynkową.
Podczas szkolenia zostaną omówione regulacje i wymogi w zakresie znakowania napojów alkoholowych takich jak napoje spirytusowe, wina, piwa oraz napoje ready-to-drink.
W jakich przypadkach deklaracja pochodzenia środka spożywczego będzie obowiązkowa a w jakich dobrowolna? Kiedy koniecznym będzie wskazywanie pochodzenia podstawowego składnika? Jaki składnik produktu należy uznać za podstawowy?
W ramach szkolenia uczestnicy poznają sposoby weryfikacji zastosowania konkretnych składników w suplementach diety uwzględniając przepisy prawy i źródła tzw. „soft law”.
Szkolenie ma na celu przygotowanie uczestników do skutecznego zarządzania sytuacjami kryzysowymi w przedsiębiorstwach branży spożywczej, zgodnie ze standardami BRCGS, IFS Food oraz FSSC 22000.
Szkolenie dotyczy wymogów prawnych oraz praktyki stosowania oznaczeń na karmach dla zwierząt (pet food) oraz w znakowaniu pozostałych rodzajów pasz. Omawiamy nie tylko informacje obowiązkowe, ale również zasady stosowania informacji dobrowolnych, w tym haseł marketingowych.
Zakaz wprowadzania konsumentów w błąd to jedna z podstawowych zasad związanych z oznakowaniem, reklamą i prezentacją środków spożywczych. Zakaz ten został przewidziany w art. 16 rozporządzenia nr 178/2002 a następnie uszczegółowiony w art. 7 rozporządzenia nr 1169/2011.
Szkolenie omawia wymogi dyrektywy NIS2 (dyrektywa ws. cyberbezpieczeństwa) dotyczące branży spożywczej.
Szkolenie ma na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat wymagań weterynaryjno-sanitarnych dotyczących produkcji karm dla zwierząt domowych.
Szkolenie obejmuje omówienie czynności, jakie mogą być podejmowane w toku kontroli poszczególnych organów prowadzących urzędową kontrolę żywności, pasz i karm dla zwierząt. W ramach szkolenia omówione zostaną także prawa i obowiązki przedsiębiorców podczas kontroli.
Szkolenie ma na celu przekazanie podstaw, które są niezbędne do zgodnego z prawem wprowadzenia zabawek na rynek Polski, również w przypadku importu zabawek spoza UE.
W ramach szkolenia omówione zostaną zmiany w polskim porządku prawnym wprowadzone dyrektywą Omnibus w zakresie „podwójnej jakości”.
Innowacyjność jest kluczem do konkurencyjności we wszystkich sektorach gospodarki, w tym także w branży spożywczej.
W ramach szkolenia uczestnicy poznają wymogi prawne dotyczące znakowania żywności kierowanej do dzieci powyżej 3 r.ż. Podczas spotkanie przedstawione zostaną zasady, które należy uwzględnić projektując produkty dedykowane dzieciom.
Greenwashing, czyli pseudoekologiczny marketing produktów i usług, to zjawisko, które coraz bardziej interesuje nie tylko konsumentów, ale także prawodawcę. Niedawno na poziomie unijnym weszły w życie nowe przepisy, które mają na celu walkę z tym zjawiskiem.
Pakiet szkoleń (nagrań) „ABC znakowania żywności – prawo i praktyka” obejmuje 10 tematycznych szkoleń z zakresu podstawowych zagadnień i wymagań znakowania opakowanych produktów spożywczych.
Szkolenie obejmuje omówienie praw i obowiązków przedsiębiorcy podczas urzędowej kontroli żywności. W ramach szkolenia omówione zostaną także prawa i obowiązki organów prowadzących postępowanie oraz najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas kontroli.
Szkolenie zawiera szczegółowe omówienie zmian w zakresie reklamy wyrobów medycznych, w tym influencer marketingu, wprowadzonych do polskiego prawa nową ustawa o wyrobach medycznych.
Każdy podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze musi liczyć się z odpowiedzialnością prawną za niespełnienie wymogów prawa żywnościowego. W zależności od wagi naruszenia grożą określone sankcje – od niewysokich kar pieniężnych do zakazu prowadzenia działalności.
Przedmiotem szkolenia jest omówienie szczególnych wymogów prawnych dla przewozu żywności.
Szkolenie jest przeznaczone dla firm, które planują wdrożenie systemów informatycznych klasy ERP, WMS, CRM, systemów finansowo – księgowych i innych w swoim przedsiębiorstwie.
Przedmiotem szkolenia jest omówienie warunków produkcji i wprowadzania do obrotu żywności ekologicznej.
Szkolenie dotyczy praktycznych aspektów funkcjonowania w Polsce przebiegu urzędowych kontroli karmy i pasz z perspektywy przedsiębiorcy. Szkolenie opiera się na przykładach rzeczywistych decyzji inspekcji kontrolnych i orzeczeń sądowych.
Szkolenie dotyczy praktycznych aspektów funkcjonowania w Polsce przebiegu urzędowych kontroli żywności z perspektywy przedsiębiorcy. Szkolenie opiera się na przykładach rzeczywistych decyzji inspekcji kontrolnych i orzeczeń sądowych..
Planując eksport żywności na rynek amerykański, należy wziąć pod uwagę fakt, że wymagania prawne w zakresie znakowania poszczególnych grup środków spożywczych mogą znacznie różnić się między sobą.
Pracownicy w branży spożywczej na co dzień spotykają się z różnymi rodzajami praw własności przemysłowej – znakami towarowymi, wzorami przemysłowymi czy patentami, a także z chronionymi oznaczeniami geograficznymi.
Szkolenie przedstawia praktyczne aspekty wymogów i procedur związanych z importem oraz eksportem żywności w zakresie kompetencji inspekcji spożywczych.
Szkolenie dotyczy podstawowych aspektów znakowania produktów spożywczych. W przystępny sposób z perspektywy praktycznej omawiamy informacje obowiązkowe, które muszą znaleźć się na etykiecie żywności, oraz reguły stosowania informacji dobrowolnych.
Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją obecnie przed rynkiem spożywczym, jest uczynienie produkcji żywności bardziej zrównoważonej.
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z dostępnymi rozwiązaniami reagowania na negatywne komentarze wystawione na platformie sprzedażowej Allegro i w Google.
Szkolenie ma na celu przekazanie konkretnej wiedzy z zakresu wykorzystania konopi, ze szczególnym uwzględnieniem sektora spożywczego i kosmetycznego.
Szkolenie dotyczy omówienia projektowanych polskich i unijnych zmian wymogów dla opakowań takich tak: nowe unijne rozporządzenie w sprawie opakowań, przepisy wdrażające dyrektywę plastikową i Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta, a także system kaucyjny.
Przedmiotem szkolenia jest omówienie zasad znakowania środków spożywczych w Ukrainie oraz warunków ich eksportu (dokumentacja i procedury celne).
Szkolenie dotyczy wymogów prawnych w zakresie etykietowania, badań i wprowadzania do obrotu wyrobów do kontaktu z żywnością dla dzieci oraz ich opakowań.
Szkolenie będzie obejmowało omówienie aktualnych przepisów prawnych oraz wymagań Unii Europejskiej dot. bezpieczeństwa materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością wraz z ich interpretacją w celu praktycznego zastosowania.
W ramach szkolenia przedstawione zostaną zasadnicze regulacje prawne w zakresie pestycydów oraz ich pozostałości w żywności, omówimy także wytyczne branżowe.
Na szkoleniu omówione zostaną krajowe i unijne regulacje związane z przeciwdziałaniem marnowaniu żywności, orzecznictwo sądowe, przykłady obecnych dobrych praktyk oraz możliwe sankcje. Wedle szacunków Eurostatu, w 2020 r.
Szkolenie kierowane jest do wszystkich osób, które wprowadzają lub zamierzają wprowadzać na rynek żywność będącą alternatywą dla produktów odzwierzęcych. Trend rozwoju sektora żywności opartej o alternatywy biała pochodzenia zwierzęcego, stale rośnie.
W ramach szkolenia otrzymasz nie tylko wszelkie niezbędne informacje dotyczące ogólnych zasad znakowania produktów spożywczych kierowanych na rynek USA, ale dowiesz się o możliwych sposobach interpretacji i stosowania nowych przepisów, z uwzględnieniem praktyki rynkowej i praktyki FDA.
Szkolenie przedstawia podstawowe wymogi prawa żywnościowego (znakowanie i skład) dla suplementów diety przeznaczonych na rynek USA.
Szkolenie „Audytor wewnętrzny BRCGS Food wersja 9” jest zaprojektowane, aby dostarczyć uczestnikom wiedzy i umiejętności niezbędnych do przeprowadzania audytów wewnętrznych zgodnie z najnowszymi wymaganiami standardu BRCGS Food Safety, wersja 9.
Szkolenie dotyczące standardu FSSC 22000 wersja 6.0 koncentruje się na najnowszych aktualizacjach i wymaganiach wprowadzonych w tej wersji standardu, obowiązującej od 1 kwietnia 2024 roku.
Szkolenie dotyczy wymagań systemu HACCP wg standardu IFS Food wersja 8.
Szkolenie dotyczy wymagań standardu FSSC 22000 wersja 6.0.
Szkolenie „Audytor wewnętrzny IFS Food wersja 8” jest przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie audytów wewnętrznych zgodnych z wymaganiami standardu IFS Food.
Szkolenie „Wymagania systemu HACCP wg Codex Alimentarius, BRCGS Food, IFS Food” jest dedykowane zespołom HACCP, które chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania bezpieczeństwem żywności.
Nasze usługi kierujemy do wszystkich podmiotów prywatnych i publicznych związanych z sektorem rolno-spożywczym: przedsiębiorstw indywidualnych (producenci, przetwórcy, agenci, dystrybutorzy, importerzy) oraz organizacji. Pomagamy wszystkim – od międzynarodowych korporacji po start-upy.