Węglowy posmak wina

Węglowy posmak wina

Każdy produkt spożywczy zostawia ślad węglowy. Zarówno wino sprowadzane z Nowej Zelandii, jak również warzywa zakupione od lokalnego producenta, wiążą się z emisją CO2. O czynnikach wpływających na jej wielkość pisała Gazeta Wyborcza, która o komentarz w sprawie śladu węglowego żywności poprosiła dr Agnieszkę Szymecką-Wesołowską.

Ekspertka naszej Kancelarii przypomniała, jakie czynniki składają się na ślad węglowy, wyjaśniła, w jaki sposób może zmienić się koszt ekologiczny danego produktu, a także odniosła się do unijnych regulacji, związanych z informowaniem konsumentów o środowiskowym wpływie poszczególnych produktów spożywczych.

Publikacja jest częścią wspólnego cyklu edukacyjnego „Jedna planeta. Jedno życie. Żywność”. Z pełną treścią artykułu mogą się Państwo zapoznać TUTAJ.

Sytuacja prawna mięsa laboratoryjnego

Sytuacja prawna mięsa laboratoryjnego

W ubiegły czwartek, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w istotnym webinarze, zorganizowanym przez wiadomoscihandlowe.pl, poświęconym tematyce mięsa komórkowego.

E-forum Prawa Żywnościowego

E-forum Prawa Żywnościowego

23-24 listopada 2023 roku nasze ekspertki – Agnieszka Szymecka-Wesołowska, Aleksandra Jasieniak oraz Alicja Michałowska – będą się dzielić swoją wiedzą w roli prelegentek podczas eFORUM &#...