Jak znakować i reklamować kosmetyki? – praktyka i prawo

Podczas szkolenia uczestnicy w pierwszej kolejności zapoznają się z cechami wyróżniającymi produkt kosmetyczny spośród innych produktów (np. produktów leczniczych, wyrobów medycznych) uwzględniając aktualne orzecznictwo i praktykę rynkową.

Data szkolenia
Na zamówienie
Czas trwania
2 godz.
Koszt szkolenia
450 zł netto

Podczas szkolenia uczestnicy w pierwszej kolejności zapoznają się z cechami wyróżniającymi produkt kosmetyczny spośród innych produktów (np. produktów leczniczych, wyrobów medycznych) uwzględniając aktualne orzecznictwo i praktykę rynkową. Następnie omówione zostaną podstawowe zasady obowiązkowego znakowania kosmetyków, z uwzględnieniem praktycznych wątpliwości oraz stanowiska organów i sądów. Wyjaśnimy od kiedy należy stosować nowe nazwy INCI, kiedy ostrzeżenia dotyczące formaldehydu są obligatoryjne i jak znakować produkt kosmetyczny przypominający formą lub zapachem produkt spożywczy. W ramach szkolenie przekażemy także wiedzę dotyczącą zgodnego z prawem stosowania deklaracji marketingowych takich jak „przebadany dermatologicznie”, „hipoalergiczny” i „bez …”, jak również podstawowych warunków pozwalających na nazywanie kosmetyku „naturalnym”, „ekologicznym” oraz „wegańskim”. Zdradzimy również jakie rewolucje prawne szykują się w etykietowaniu kosmetyków (digitalizacja – oznakowanie cyfrowe, ostrzeżenia środowiskowe). Na koniec uczestnicy zapoznają się z sankcjami, które grożą za naruszenie przepisów w zakresie znakowania, prezentacji i reklamy suplementów diety.

Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.

Szkolenie prowadzi prawniczka w Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – Alicja Michałowska.

HARMONOGRAM SZKOLENIA

Czas trwania szkolenia:
10:00 - 12:00

Program szkolenia obejmuje:

 1. Produkty kosmetyczne – informacje podstawowe
 • definicja kosmetyku
 • porównanie cechy charakterystycznych kosmetyku z innymi kategoriami produktów z uwzględnieniem najnowszego wyroku TSUE w sprawie serum do rzęs
 1. Obligatoryjne informacje na etykiecie
 • analiza obowiązkowych informacji, które musi zawierać etykieta kosmetyku
 • case nazwy produktu w perspektywie orzecznictwa TSUE
 1. Deklaracje marketingowe
 • podstawowe zasady weryfikacji prawnej oświadczeń reklamowych
 • dokument techniczny – wsparcie interpretacyjne
 • analiza wybranych deklaracji marketingowych:
  • „hipoalergiczny”
  • „przebadany dermatologicznie”
  • „bez…”
  • „wegański”
  • „naturalny”
  • „ekologiczny”
 1. Sankcje
 • sankcje za naruszenie przepisów ws. znakowania i reklamy kosmetyków

POZOSTAŁE SZKOLENIA Zobacz także

Plant-based food – prawne aspekty żywności roślinnej

Trend rozwoju sektora żywności roślinnej, jako alternatywy dla produktów odzwierzęcych, stale rośnie. Jeszcze do niedawna była to domena niszowych start-upów, ale obecnie rynkiem tym są coraz bardziej zainteresowane także duże firmy spożywcze, w tym także producenci tradycyjnego mięsa.

Data szkolenia
6 czerwca 2023- ONLINE NA ŻYWO
Koszt szkolenia
450 zł netto zł + VAT

Urzędowe kontrole żywności – prawo i praktyka

Szkolenie dotyczy praktycznych aspektów funkcjonowania w Polsce przebiegu urzędowych kontroli żywności z perspektywy przedsiębiorcy. Szkolenie opiera się na przykładach rzeczywistych decyzji inspekcji kontrolnych i orzeczeń sądowych..

Data szkolenia
13 czerwca 2023
Koszt szkolenia
790 zł netto zł + VAT

Czekamy na Ciebie Napisz do nas!

Nasze usługi kierujemy do wszystkich podmiotów prywatnych i publicznych związanych z sektorem rolno-spożywczym: przedsiębiorstw indywidualnych (producenci, przetwórcy, agenci, dystrybutorzy, importerzy) oraz organizacji. Pomagamy wszystkim – od międzynarodowych korporacji po start-upy.