Nowa „nowa żywność” już niedługo – jakie nieznane smaki pojawią się w UE?

Nowa „nowa żywność” już niedługo – jakie nieznane smaki pojawią się w UE?

Obecnie na poziomie unijnym trwają żywe dyskusje dotyczące treści rozporządzeń zmieniających katalog autoryzowanej nowej żywności tzw. „novel food” (nowelizujących rozporządzenie nr 2017/2470[1]).

Wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej już niedługo będziemy obserwować na rynku suplementy diety zawierające fruktoboran wapnia albo suszone owoce Synsepalum dulcificum, które poprzez zawartość mirakuliny w „cudowny” sposób czasowo wstrzymują działanie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie smaku gorzkiego i kwaśnego. Na półkach sklepowych mogą nas zaskoczyć również mrożone i suszone preparaty z szarańczy wędrownej (Locusta migratoria). Pora także oswajać myśl o obecności witaminy D2 pochodzącej ze sproszkowanych grzybów (Agaricus bisporus). Dobrą informacją dla kawoszy jest natomiast fakt, że przedmiotem dyskusji w grupie roboczej Komisji UE jest projekt rozporządzenia wykonawczego zezwalający na wprowadzenie do obrotu miazgi kawowej z owoców Coffea arabica L. i Coffea canephora Pierre ex A. Froehner oraz jej naparu jako tradycyjnej żywności z kraju trzeciego. Odnosząc się natomiast do produktów spożywczych pochodzących z konopi (zawierających w składzie CBD – kannabidiol) przedstawiciel Komisji UE poinformował, że na ten moment zostało złożonych łącznie 131 wniosków o ich autoryzację, z czego 41 wniosków wpłynęło w tym roku.

Centrum Prawa Żywnościowego na bieżąco śledzi działania Komisji ws novel food i informuje Państwa o zmianach. Dodatkowo wspomagamy w ocenie statusu danego produktu, a także procedurze autoryzacyjnej nowej żywności. Zapraszamy do śledzenia naszych social media i bezpośredniego kontaktu!

 

[1] Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470 z dnia 20 grudnia 2017 r. ustanawiające unijny wykaz nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 w sprawie nowej żywności (Dz.U. L 351 z 30.12.2017, str. 72—201 ze zm.).