Określenie „dyrektywy śniadaniowe” odnosi się do siedmiu dyrektyw unijnych, które ustanawiają wspólne przepisy dotyczące składu, nazw, etykietowania i prezentacji niektórych środków spożywczych, aby chronić interesy konsumentów i zapewnić swobodny przepływ tych produktów na rynku wewnętrznym. Dyrektywy śniadaniowe mają ponad dziesięć lat, uznano więc, że ich przepisy mogą hamować innowacje i nie odzwierciedlać oczekiwań konsumentów, a w konsekwencji wymagają aktualizacji. Celem przyjętych zmian jest przede wszystkim wspieranie konsumentów w dokonywaniu świadomych, zdrowych i zrównoważonych wyborów żywieniowych.
Podczas szkolenia omówione zostaną zmiany czterech dyrektyw śniadaniowych, tj. dotyczące miodu (dyrektywa Rady 2001/110/WE), soków owocowych i niektórych podobnych produktów (dyrektywa Rady 2001/112/WE), dżemów owocowych, galaretek i marmolady oraz słodzonego przecieru z kasztanów (dyrektywa Rady 2001/113/WE), a także częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka konserwowanego (dyrektywa Rady 2001/114/WE), wynikające z postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1438. Uczestnicy dowiedzą się również o ważnych datach i terminach, dzięki czemu będą mogli odpowiednio zaplanować wprowadzanie zmian.
Szkolenie kierowane jest do przedsiębiorców z branży spożywczej, osób zajmujących się znakowaniem środków spożywczych, opracowywaniem nowych produktów i wprowadzaniem produktów do obrotu, pracowników Działu Jakości.
Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.
Szkolenie prowadzi specjalistka ds. prawa żywnościowego i technologii żywności w Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – Aleksandra Jasieniak/Iga Henc