Każdy podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze musi liczyć się z odpowiedzialnością prawną za niespełnienie wymogów prawa żywnościowego. W zależności od wagi naruszenia grożą określone sankcje – od niewysokich kar pieniężnych do zakazu prowadzenia działalności. Niekiedy w grę wchodzi odpowiedzialność administracyjna (wtedy inspekcje kontrolne wydają nakazy i zakazy oraz kary finansowe), a innym razem odpowiedzialność karna (wtedy w grę wchodzi nawet kara pozbawienia i ograniczenia wolności). Wysokość kar pieniężnych i rodzaj sankcji uzależnione są także od danej inspekcji kontrolnej – inna jest sytuacja, jeśli kontrolę przeprowadza Państwowa Inspekcja Sanitarna, a inna gdy postępowanie prowadzi Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Obecnie łańcuchy dostaw żywności są bardzo rozbudowane. W produkcję i dystrybucję jednego produktu zaangażowani mogą być bardzo liczni przedsiębiorcy. W tym kontekście szczególnie istotna jest więc wiedza w zakresie tego, jak wygląda podział odpowiedzialności pomiędzy poszczególnymi pomiotami w łańcuchu produkcyjno-dystrybucyjnym, a innymi słowy: gdzie się zaczyna i gdzie kończy odpowiedzialność każdego z nich. Na tę potrzebę odpowiada proponowane szkolenie.
Szkolenie ma celu przedstawienie podstawowych zasad odpowiedzialności administracyjnej i karnej na rynku spożywczym. Stanowi swoiste ABC dla każdego podmiotu – czy to producenta surowców czy przetwórcy czy sprzedawcy – wprowadzającego żywność do obrotu. Przepisy prawne wyjaśniane są w kontekście kazusów z praktyki oraz na bazie orzecznictwa sądowego.
Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.
Szkolenie prowadzi wspólniczka Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.