W ramach szkolenia uczestnicy poznają sposoby weryfikacji zastosowania konkretnych składników w suplementach diety uwzględniając przepisy prawy i źródła tzw. „soft law”. Podczas szkolenia przedstawione zostaną podstawowe akty prawne, bazy danych, opracowania i dokumenty naukowe, które pozwalają przeprowadzić analizę dopuszczalności użycia wybranych substancji lub produktów w suplemencie diety, w tym dozwolonych witamin i składników mineralnych w dziennej porcji. Dyskusji poddane zostaną również projekty i plany zmian legislacyjnych w zakresie ograniczeń składnikowych.
W szkoleniu przedstawione zostaną praktyczne problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy analizujący prawny status składników aktywnych. Na przykładzie konkretnych substancji – zarówno syntetycznych, jak i roślinnych – zaprezentowane będzie podejście organów urzędowej kontroli żywności i sądów administracyjnych z naciskiem na elementy pozwalające zbudować argumentację obronną składnika. Poruszona zostanie także problematyka braku harmonizacji przepisów suplementowych na poziomie UE, jej relacja względem swobody przepływu towarów i założenia systemu SOLVIT.
Dodatkowo podczas szkolenia podzielimy się praktycznymi sposobami weryfikacji podejścia Głównego Inspektora Sanitarnego do konkretnych składników, które zgromadziliśmy dzięki doświadczeniu w kontakcie z Inspekcją Sanitarną.
Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.
Szkolenie prowadzi prawniczka Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – Alicja Michałowska.