Ekstrakt z korzenia konopi w kosmetykach bez dodatkowych zastrzeżeń!

Ekstrakt z korzenia konopi w kosmetykach bez dodatkowych zastrzeżeń!

W systemie Listy CosIng1 pojawił się wpis dotyczący możliwości wykorzystania ekstraktu z Cannabis sativa L. (CANNABIS SATIVA ROOT EXTRACT) w produktach kosmetycznych bez dodatkowych zastrzeżeń.

Powyższe jest o tyle istotne, że obecnie składniki pozyskiwane z innych jak nasiona konopi siewnych są co do zasady wskazane z zastrzeżeniem, że nie mogą być stosowane. Dlaczego? Zgodnie z pkt 306 załącznika II do rozporządzenia nr 12232 substancjami zakazanymi w produktach kosmetycznych są: „Narkotyki naturalne i syntetyczne: wszystkie substancje zamieszczone w tabelach I i II konwencji w sprawie leków narkotycznych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 30 marca 1961 r. „. Pod takim warunkiem w Liżcie CosIng zostały wskazane takie substancje jak m.in.: kannabinoidy, ekstrakt z Cannabis sativa, a także ekstrakt z kwiatów, łodyg i liści konopi siewnych. Jakie zatem składniki konopne aktualnie nie pozostawiają wątpliwości w żwietle prawa?

W Centrum Prawa Żywnościowego na bieżąco śledzimy zmiany dotyczące regulacji składników konopnych, także w produktach kosmetycznych. Jeżeli chcą być Państwo na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszej strony i mediów społecznościowych. W razie wątpliwości dotyczących legalności biznesu zachęcamy natomiast do bezpośredniego kontaktu.

1 https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=99628

2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U. L 342 z 22.12.2009, str. 59 €”209 ze zm.).

Jakie informacje obowiązkowe powinny znaleźć się na opakowaniu zbiorczym w którym żywność jest prezentowana w obrocie?