🍫Ostatnio fenomenem na TikToku stała się dubajska czekolada. W ślad za tym sklepy i cukiernie prześcigają się w ofercie deseru powstałego z połączenia czekolady mlecznej, pistacji, sezamu i ciasta kataifi.
❌Tymczasem pożądana przez konsumentów czekolada prowadzi również do … sporów prawnych. Powstała wątpliwość, czy czekolada, która nie została wyprodukowana w Dubaju, może być oznaczana jako dubajska czekolada.
⚖️Niemiecki sąd po raz pierwszy zajął się tą kwestią. Sprzedawcy detaliczni argumentowali, że konsumenci będą postrzegać nazwę „czekolada z Dubaju” jedynie jako odniesienie do rodzaju czekolady lub jej receptury. Sąd Okręgowy w Kolonii doszedł jednak do innego wniosku i przyjął, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd. Zdaniem Sądu Okręgowego w Kolonii termin ten narusza prawo znaków towarowych.
👉Wynika to z faktu, że są to geograficzne oznaczenia pochodzenia, które mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do produktów, które faktycznie pochodzą z miejsca, regionu lub kraju, którego dotyczy oznaczenie. Wszelkie stwierdzenia takie jak „ta czekolada przynosi magię Dubaju bezpośrednio do Twojego domu”, „z nutą Dubaju” lub „smak Dubaju” są również niedopuszczalne w świetle prawa znaków towarowych, jeśli czekolada nie jest w ogóle produkowana w Dubaju lub jeśli nie ma innego odniesienia geograficznego do Dubaju. Wynika to z faktu, że takie sformułowania reklamowe dają konsumentom wrażenie, że czekolada faktycznie pochodzi z Dubaju i zachęcają ich do jej zakupu właśnie ze względu na tę ideę ekskluzywności.
✅Chętnie doradzimy, jak uniknąć ryzyka związanego z używaniem oznaczeń pochodzenia. Zapraszamy do kontaktu.
Źródło:
https://www.focus.de/experts/aldi-im-edel-schoko-streit-rechtsexperte-klaert-auf-ob-die-dubai-schokolade-aus-der-tuerkei-kommen-darf_id_260638160.html
📞 22 398 60 79
📌 Wiejska 17 lok. 6, 00-480 Warszawa
📧 biuro@food-law.pl
🌐 www.food-law.pl
#DubajskaCzekolada #ZnakiTowarowe #PrawoŻywnościowe #OznaczeniaPochodzenia #FoodLaw #czekolada #prawo #znakowanie