EUDR: Potrzebne realne uproszczenia dla skutecznej ochrony lasów i wsparcia rolników

EUDR: Potrzebne realne uproszczenia dla skutecznej ochrony lasów i wsparcia rolników
W związku z trudnościami we wdrażaniu rozporządzenia (UE) 2023/1115 w sprawie wylesiania, coraz więcej państw członkowskich – m.in. Luksemburg, Austria, Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Włochy, Łotwa, Portugalia, Rumunia i Słowenia – apeluje o uproszczenia.
 
Okazuje się, że odroczenie stosowania rozporządzenia do 30 grudnia 2025 r. i opublikowanie wytycznych dotyczących redukcji obciążeń administracyjnych przez Komisję Europejską jest niewystarczające.
 
Obowiązki spoczywające na rolnikach, leśnikach i administracji są często nieproporcjonalne i trudne do realizacji, nie przynosząc przy tym zamierzonych efektów w zakresie walki z wylesianiem. Państwa członkowskie apelują o bardziej znaczącą redukcją obciążeń administracyjnych związanych z rozporządzeniem (UE) 2023/1115 w sprawie wylesiania.
 
Co warto zmienić? Oto główne postulaty państw członkowskich:
 
  • Uznanie krajów lub regionów o niskim ryzyku wylesiania – bez obowiązku geolokalizacji i kontroli, gdy obowiązujące przepisy skutecznie chronią lasy.
 
  • Możliwość rekompensaty wycinki poprzez certyfikowane zalesianie – z wyłączeniem lasów pierwotnych i obszarów cennych przyrodniczo.
 
  • Kontrole oparte na analizie ryzyka – bez ustalania obowiązkowych progów procentowych.
 
  • Redukcja biurokracji – wystarczą uproszczone deklaracje np. w ramach WPR.
 
  • Wzmocnione kontrole produktów importowanych – aby ograniczyć ryzyko oszustw i chronić unijnych producentów.
 
Stanowisko państw członkowskich nie jest aktem wiążącym, ale może jednak mieć istotny wpływ na przyszłe działania legislacyjne.
 
Link do dokumentu: https://www.parlament.gv.at/dokument/XXVIII/EU/21623/imfname_11479765.pdf
 
📱 22 398 60 79
📍 Wiejska 17 lok. 6, 00-480 Warszawa
✉️ biuro@food-law.pl
🌐 www.food-law.pl
 
#wylesianie #UE2023_1115 #prawożywnościowe #rolnictwo #leśnictwo #administracja #biurokracja #ochronaprzyrody #zrównoważonyrozwój #prawoUE #foodlaw #środowisko #certyfikacja #rolnik #eksportimport #zalesianie #zielonyład #policywatch #eulegislation #rolnictwoUE