Hasło „naturalny” w znakowaniu środków spożywczych

Hasło „naturalny” w znakowaniu  środków spożywczych
Aktualnie przepisy prawa żywnościowego nie określają szczegółowych warunków użycia terminu „naturalny”.
Wyjątek stanowią w tym przypadku:
  • określenie „naturalnie/ naturalny” może być stosowane jako informacja uzupełniająca dozwolonego oświadczenia żywieniowego;
  • terminu „naturalny” można używać do opisu środka aromatyzującego wyłącznie, gdy składnik aromatyzujący zawiera tylko preparaty aromatyczne lub naturalne substancje aromatyczne;
  • określenie „naturalny” jako część wyrażenia złożonego, będącego nazwą określoną w przepisach np. „naturalna woda mineralna”.
Ze względu na brak szczegółowych regulacji prawnych w ww. zakresie zastosowanie mają ogólne przepisy dotyczące znakowania żywności, a w szczególności zakaz wprowadzania konsumenta w błąd.
Oceny w zakresie możliwości stosowania hasła „naturalny” w odniesieniu do środków spożywczych należy dokonywać indywidualnie m.in. w oparciu o międzynarodowe wytyczne oraz zasady wynikające z orzecznictwa sądów administracyjnych i decyzji organów urzędowej kontroli żywności.
 W Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego każdego dnia wspieramy podmioty z branży spożywczej m.in. w zapewnieniu zgodności znakowania środków spożywczych. Jesteś zainteresowany wprowadzaniem do obrotu żywności opatrzonej hasłem „naturalny”, zapraszamy do kontaktu z naszym Zespołem!
📞 22 398 60 79
📌 Wiejska 17 lok. 6, 00-480 Warszawa
📧 biuro@food-law.pl
Nadzór nad kosmetykami w 2024 roku

Nadzór nad kosmetykami w 2024 roku

W lutym 2025 r. opublikowano wyniki kontroli przeprowadzonych przez organy kontrolne inspekcji sanitarnej, w ramach prowadzonego nadzoru nad produktami kosmetycznymi.   W 2024 r.