Graficzne wskazanie na zawartość składnika w produkcie ma na celu zapewnienie rzetelnej informacji o jego składzie i wywołanie zainteresowania marketingowego. Oceniając aspekt wizualny etykiety należy założyć, że przeciętny konsument będzie analizował etykietę produktu jako całość – uwzględniając kontekst poszczególnych elementów.
Przykładowo wskazanie wizerunku liści konopi wskazuje konsumentowi na obecność w artykule spożywczym składnika konopnego. I tak stwierdzenie „zawiera ekstrakt aromatyzujący z nasion konopi siewnych” w zestawieniu z wykazem składników wprost wskazującym jako składnik ekstrakt z nasion stanowi wyczerpującą informację o charakterystyce produktu. Wynika to z faktu, że wizerunek liści konopi siewnych jest symbolem, który w odbiorze przeciętnego konsumenta kojarzy się z obecnością w produkcie składników pochodzących z tej rośliny. Z drugiej strony nie jest możliwe przedstawienie w jasny i czytelny sposób na etykiecie zawartości nasion konopnych. Wizerunek nasion nie posiada bowiem charakterystycznych kształtów ani faktur rozpoznawalnych dla przeciętnego konsumenta. Przeciwnie, przedstawienie na etykiecie grafik okrągłych nasion konopi siewnych mogłoby być dla konsumenta mylące i stwarzałoby ryzyko dezinformacji. Jest to podejście analogiczne jak w przypadku znakowania opakowań pestek z dyni wykorzystując wizerunek warzywa (pomarańczowej kuli) albo wizerunku żółtych kwiatów przypadku oleju słonecznikowego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby użyta grafika na etykiecie żywności konopnej przedstawiała prawidłowy gatunek rośliny – w omawianym przykładzie liść gatunku konopi siewnej, a nie np. indyjskiej.
Zapraszamy do skontaktowania się z nami, jeżeli szukają Państwo wsparcia w zakresie oceny produktów konopnych (spożywczych i nie tylko…) albo analizy prawnej grafik użytych na opakowaniach żywności. Zweryfikujemy, doradzimy i podpowiemy.