Jaką funkcję technologiczną dodatku należy zadeklarować na etykiecie, w sytuacji, gdy w rzeczywistości pełni ich kilka w produkcie?

Jaką funkcję technologiczną dodatku należy zadeklarować na etykiecie, w sytuacji, gdy w rzeczywistości pełni ich kilka w produkcie?

Dodatki do żywności powinny być deklarowane w wykazie składników wraz z podaniem ich funkcji technologicznej pełnionej w produkcie. Nazwy kategorii (funkcji technologicznych) jakie dodatki do żywności mogą pełnić w produkcie zostały określone w załączniku VII cz. C do rozporządzenia nr 1169/2011, a ich definicje w załączniku I do rozporządzenia nr 1333/2008.

W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, iż dany dodatek do żywności wpisuje się w definicję kilku nazw kategorii (funkcji technologicznych), np. pełni w produkcie jednocześnie funkcję przeciwutleniacza oraz substancji konserwującej. Jaką w takiej sytuacji funkcję technologiczną dodatku powinien zadeklarować producent? Obie? Czy dowolnie może wybrać jedną z nich? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w omawianym załączniku VII cz. C do rozporządzenia nr 1169/2011, zgodnie z którym:

„Bez uszczerbku dla art. 21 dodatki do środków spożywczych i enzymy spożywcze inne niż określone w art. 20 lit. b), należące do jednej z kategorii wymienionych w niniejszej części, muszą być oznaczone nazwą tej kategorii, po której podana jest ich szczegółowa nazwa lub, jeśli jest to właściwe, numer E. W przypadku gdy składnik należy do więcej niż jednej z kategorii, należy oznaczyć kategorię właściwą dla zasadniczej funkcji składnika w przypadku danego środka spożywczego”.

Przez powyższe należy rozumieć, iż w sytuacji, gdy dodatek do żywności pełni w danym produkcie kilka funkcji technologicznych, wówczas w wykazie składników powinna zostać wskazana jego funkcja dominująca (zasadnicza). Decyzja w tym zakresie należy do producenta. Nie ma możliwości wymieniania kilku funkcji tego samego dodatku do żywności.

Aktualizacja wyszukiwarki internetowej RWS

Aktualizacja wyszukiwarki internetowej RWS

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności zaktualizował wyszukiwarkę Referencyjnych Wartości Spożycia (RWS) (zwaną w skrócie: „DRV Finder”), która jest dostępna na stronie internetowej ...