Nutri-Score – aktualizacja algorytmu i zasady stosowania systemu w praktyce

Szkolenie ma na celu przedstawienie zmian algorytmu Nutri-Score, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. oraz zasad stosowania systemu w praktyce. System Nutri-Score jest coraz bardziej widoczny na półkach sklepowych, choć jego stosowanie jest nadal dobrowolne i budzi wiele kontrowersji.

Data szkolenia
Na zamówienie
Czas trwania
2 godz.
Koszt szkolenia

Szkolenie ma na celu przedstawienie zmian algorytmu Nutri-Score, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. oraz zasad stosowania systemu w praktyce.

System Nutri-Score jest coraz bardziej widoczny na półkach sklepowych, choć jego stosowanie jest nadal dobrowolne i budzi wiele kontrowersji. Charakterystyczne logo Nutri-Score znajdziemy obecnie na etykietach produktów marek własnych większości sieci oraz dużych producentów żywności. Idea stosowania tego systemu wpisuje się w unijną „Strategię od pola do stołu” w obszarze promowania zrównoważonej konsumpcji żywności oraz ułatwienia przejścia na zdrową i zrównoważoną dietę. Opinie państw członkowskich UE na temat systemu Nutri-Score są mocno podzielone. Sam twórca systemu (Santé Publique France) dokonał przeglądu algorytmu i wprowadził w nim szereg zmian (aktualizacja algorytmu), które obowiązują od 1 stycznia 2024 r.

Mając na uwadze potrzebę jednakowego informowania konsumentów w całej UE, Komisja Europejska ma przedstawić propozycję unijnego systemu deklaracji wartości odżywczej na froncie opakowania (pod uwagę brane są m.in. rozwiązania systemu Nutri-Score). Producenci zastanawiają się, czy i kiedy system Nutri-Score stanie się obowiązkowy? Ostateczna decyzja KE będzie dla producentów oznaczać konieczność kolejnej zmiany etykiet.

Zapisz się na szkolenie, a dowiesz się m.in.:

 • Czy warto obecnie deklarować dobrowolnie wartość odżywczą na przodzie opakowania?
 • Czym jest system Nutri-Score i kto może go stosować?
 • Jakie produkty mogą być znakowane Nutri-Score?
 • W jaki sposób oblicza się wskaźnik literowy Nutri-Score produktu?
 • Jakie zmiany zostały wprowadzone w wyniku aktualizacji algorytmu Nutri-Score?
 • Czy przewidziano okres przejściowy pozwalający na wykorzystanie dotychczasowych etykiet?
 • Czy i kiedy system Nutri-Score stanie się obowiązkowy?

Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.

Szkolenie poprowadzi specjalista ds. prawa żywnościowego i technologii żywności Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – Iga Henc.

HARMONOGRAM SZKOLENIA

Czas trwania szkolenia:
10:00 - 12:00

Podczas szkolenia:

 1. Podstawy prawne i idea stosowania dobrowolnych systemów znakowania żywności wartością odżywczą, przykłady takich systemów.
 2. Nutri-Score jako dobrowolny system FoPNL vs. obowiązkowa deklaracja na etykietach.
 3. Produkty objęte i wyłączone ze znakowania Nutri-Score.
 4. Ogólne zasady stosowania systemu Nutri-Score, przypadki szczególne.
 5. Zmiany wynikające z aktualizacji algorytmu Nutri-Score.
 6. 5-punktowa skala wartości żywieniowej produktów.
 7. Stosowanie algorytmu Nutri-Score, praktyczne przykłady wyliczania.
 8. Pomocne narzędzia przy stosowaniu Nutri-Score.
 9. Wybrane kwestie problematyczne.

POZOSTAŁE SZKOLENIA Zobacz także

Znakowanie żywności dla dzieci w wieku 3+

W ramach szkolenia uczestnicy poznają wymogi prawne dotyczące znakowania żywności kierowanej do dzieci powyżej 3 r.ż. Podczas spotkanie przedstawione zostaną zasady, które należy uwzględnić projektując produkty dedykowane dzieciom.

Data szkolenia
23 maja 2024- ONLINE NA ŻYWO
Koszt szkolenia
490 zł netto zł + VAT

Czekamy na Ciebie Napisz do nas!

Nasze usługi kierujemy do wszystkich podmiotów prywatnych i publicznych związanych z sektorem rolno-spożywczym: przedsiębiorstw indywidualnych (producenci, przetwórcy, agenci, dystrybutorzy, importerzy) oraz organizacji. Pomagamy wszystkim – od międzynarodowych korporacji po start-upy.