Kryzys klimatyczny nie nadejdzie, bo od dawna już tu jest. Już dzisiaj 815 milionów ludzi na Ziemi cierpi głód. 15% światowej emisji gazów cieplarnianych powstaje w związku z produkcją mięsa, hodowle zajmują 40% ziemi uprawnej, a rolnictwo odpowiada za 70% zużywanej przez ludzkość wody pitnej. Symbolem zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz jego skrajnej eksploatacji są wszechobecne opakowania, które są wykorzystywane przy sprzedaży, dystrybucji i konsumpcji dóbr.
Aby przy stale rosnącej liczebności, ludzie byli w stanie się wyżywić i uchronić Ziemię przed katastrofą ekologiczną, muszą być wdrażane natychmiastowe działania. Zmiany w podejściu i wprowadzanie innowacji w produkcji żywności oznaczają nowe obowiązki dla producentów i wprowadzanie nowych regulacji prawnych, do których producenci będą musieli się dostosować.
Jak zmieni się produkcja żywności w najbliższych latach? Jakie obowiązki może przewidywać prawo dla producentów żywności?
Odpowiedź znajduje się w raporcie „Ziemianie Regulują”, który opracowali eksperci CPŻ: dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska, Alicja Michałowska oraz Patryk Kalinowski.
Wizję przyszłości opakowań, które są przyjazne dla środowiska naturalnego, a które staną się koniecznością w nieodległej przyszłości, przedstawia raport „Ziemianie Projektują” opracowany przez Brandy Design, Lata Dwudzieste oraz Kantar.
Raporty powstał z inicjatywy Food2050, a partnerem publikacji jest United Nations Global Compact. W ich powstanie zaangażowało się Centrum Prawa Żywnościowego, Brandy Design, Fundacja Brandy Lab, Lata Dwudzieste oraz Kantar.
Z pełną treścią raportów mogą się Państwo zapoznać tutaj: „Ziemianie Regulują” oraz „Ziemianie Projektują”